Zmiana nazwiska po rozwodzie – procedura
Większość osób rozwodzących się ze swoim dotychczasowym małżonkiem marzy o bezpowrotnym zamknięciu dotychczasowego etapu i rozpoczęciu nowego życia. Jedną z większych decyzji, na którą się w związku z tym decydują, jest zmiana nazwiska po rozwodzie i powrót do wykorzystywanego przed ślubem. Jak to zrobić i jaka procedura towarzyszy temu procesowi?
Zmiana nazwiska po rozwodzie – ważne jest szybkie podjęcie działań
Choć decyzja o zmianie nazwiska w żadnym razie nie jest sprawą błahą, to ustawodawca pozostawia relatywnie niewiele czasu na jej podjęcie. Od momentu uprawomocnienia się decyzji o rozwodzie pozostaje jedynie 90 dni na złożenie odpowiedniego oświadczenia, by skorzystać z uproszczonej drogi do powrotu do nazwiska panieńskiego. Po upływie tego czasu konieczne będzie podjęcie o wiele bardziej skomplikowanej i długotrwałej procedury w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Wniosek o zmianę nazwiska i przebieg procedury
Rozpoczęcie procedury o zmianę nazwiska możne nastąpić dopiero po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia o rozwodzie – nie może być to przedmiotem postępowania rozwodowego, zmiana jest niemożliwa także w trakcie jego trwania. Po uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie, w ciągu trzech miesięcy wystarczy udać się do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego lub do konsulatu i przedłożyć:
- dowód osobisty albo paszport,
- potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej,
- szczegóły dotyczące miejsca zawarcia małżeństwa i kiedy doszło do uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego,
- odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie (pierwszy dokument u konsula, drugi w USC).
Sama procedura po złożeniu oświadczenia jest prosta i szybka, a koszty są bardzo niskie – 11 złotych w Polsce i około 50 euro lub funtów w konsulacie poza granicami kraju. W przypadku złożenia wniosku w urzędzie, w którym znajduje się akt małżeństwa, można liczyć na przeprowadzenie całej procedury nawet w 1 – 2 dni, w innych urzędach nieco dłużej. Inaczej sytuacja wygląda, gdy na zmianę nazwiska zdecydujesz się po upłynięciu 3 miesięcy.
Warto dodać również, że decyzja o zmianie nazwiska po rozwodzie jest dobrowolna i podejmowana przez osobę, której dotyczy – były małżonek nie ma żadnych możliwości, by wymusić zaprzestanie wykorzystywania swojego nazwiska przez byłą żonę. Ma ona pełne prawo do podjęcia świadomej decyzji w tej sprawie.
Zmiana nazwiska po rozwodzie i po upływie 90 dni
W tym przypadku zastosowanie mają zupełnie inne przepisy – w grę wchodzi jedynie ustawa z 17 października 2008 roku. Znacznie zawęża ona sytuacje, w których możliwa będzie zmiana imienia lub nazwiska (w tym powrót do nazwiska używanego przed ślubem). W artykule 4 tej ustawy czytamy, że zmianę można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Konieczne będzie zatem solidne uzasadnienie zmiany nazwiska – czyli takie, które będzie przekonywające dla naczelnika Urzędu Stanu Cywilnego lub konsula, ustawa bowiem nie precyzuje, jakie dokładnie to są powody. W wielu sytuacjach okaże się niezbędne wsparcie prawnika, by odpowiednio przygotować wniosek o zmianę nazwiska.
Powrót do nazwiska panieńskiego – skorzystaj z pomocy adwokata
Jesteś w trakcie postępowania rozwodowego? Chcesz pozbyć się nazwiska dawnego męża/żony i powrócić do tego sprzed ślubu? Najlepiej, jeśli skorzystasz z profesjonalnej pomocy. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogłyby opóźnić cały proces i sprawić, że nie zmieścisz się w 3-miesięcznym terminie. Jeśli natomiast chcesz dokonać zmiany nazwiska na mocy ustawy z 17 października 2008 roku, to przygotowanie odpowiedniej argumentacji oraz dokumentów będzie czynnikiem decydującym o tym , czy uda Ci się osiągnąć sukces. Kancelaria adwokacka Makoś pomoże Ci podczas tego ważnego postępowania – na każdym etapie – tak, byś szybko i skutecznie mogła rozpocząć nowy etap w życiu, tym razem bez bolesnego balastu w postaci nazwiska po mężu. Działamy na terenie całego województwa mazowieckiego i podlaskiego i udało nam się pomóc setkom klientów – mamy nadzieję, że wkrótce do nich dołączysz!
Adwokat – Kuba Makoś