Rozwód a pomoc Adwokata

utworzone przez lip 15, 2020Rozwód0 komentarzy

Decyzja o rozwodzie i związane z nią postępowanie rozwodowe to jedne z najtrudniejszych wydarzeń w życiu. Niestety każdego roku w obliczu tego wyzwania stają tysiące par, które decydują się na zakończenie pożycia małżeńskiego. Rozwód to nie tylko mnóstwo emocji, towarzyszących zakończeniu trwającego nieraz wiele lat związku, ale również skomplikowany i nierzadko przeciągający się proces prawny, w którego trakcie ustalane są najważniejsze szczegóły wpływające na życie eksmałżonków po jego zakończeniu. Czy pomoc adwokata może pomóc w sprawniejszym przejściu przez ten proces?

Czy potrzebny jest adwokat do rozwodu?

Postępowanie rozwodowe może odbyć się bez udziału adwokata. Bez niego może przebiec ustalenie winnego rozpadu pożycia, podział opieki nad dziećmi i podział majątku. Jeśli byli małżonkowie potrafią się między sobą porozumieć i chcą zakończyć małżeństwo w zgodzie i bez walki o majątek i opiekę nad dziećmi, to takie sprawy udaje się zakończyć szybko, nawet bez pomocy prawnika. W takich sytuacjach jego niewielka pomoc może być przydatna do przygotowania pozwu o rozwód i dopilnowania, by podczas sporządzania dokumentacji nie wkradły się błędy, wydłużające cały proces lub wyrządzające krzywdę jednej ze stron.

Zupełnie inaczej jest w sytuacji, kiedy współmałżonkowie nie rozwodzą się w zgodzie – a takich sytuacji jest niestety większość. Przy braku porozumienia i próbie obciążenia drugiej strony winą za rozpad związku pomoc adwokata może okazać się niezbędna, a próba samodzielnego stawienia czoła argumentom i atakom drugiej strony, bez fachowej pomocy niesie ogromne ryzyko sądowej porażki i uzyskania niepomyślnego wyroku. Żadna z osób obecnych na sali sądowej nie może pomagać w potyczkach prawnych – ani sędzia, ani urzędnicy sądowi, więc w kłopotliwej sytuacji nie można liczyć na niczyje wsparcie, jedyną osobą, na której można polegać, jest adwokat właśnie. Rozwód bez adwokata nie zawsze więc jest najlepszym pomysłem. Sprawy w sądzie nie zawsze wygrywa ten, kto ma rację, a często tylko ten, kto potrafi lepiej odnieść się do przepisów.

Adwokat rozwodowy – kiedy niezbędny?

 Jeśli zrozumienie terminologii prawniczej sprawia Ci kłopoty i nie czujesz się zbyt pewnie, przygotowując pisma procesowe (np. pozew o rozwód lub odpowiedź na pozew) i stając przed sądem, to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie skorzystanie z pomocy adwokata. Tym bardziej, jeśli Twój eksmałżonek nie jest skłonny do zakończenia związku polubownie, za porozumieniem stron i już korzysta z pomocy prawnika. Komplikacje podczas rozwodów występują szczególnie często, gdy rozpadające się małżeństwo dysponuje znacznym majątkiem – nierzadko podczas walki o korzystniejszy podział posuwają się do kłamstw, manipulacji i wykorzystywania „kruczków prawnych”. Podobnie rzecz się ma, jeśli małżonkowie nie są zgodni co do opieki nad dziećmi – na sali sądowej bywają wówczas wyciągane bolesne i mogące wyprowadzić z równowagi szczegóły z pożycia małżeńskiego, dlatego stojący u Twego boku adwokat, skrupulatnie realizujący opracowany plan działania może okazać się kluczem do odniesienia zwycięstwa. Do sięgnięcia po pomoc adwokata powinny skłaniać również czynniki komplikujące sytuację małżonków, jak np. wspólny kredyt o znacznej wartości, różnice w dochodach pomiędzy małżonkami (bardzo często wpływa to na kwestie alimentów, nie tylko na dzieci), występujące poważne problemy zdrowotne jednego ze współmałżonków (również psychiczne), dalsze mieszkanie we wspólnej nieruchomości.

Warto wymienić choćby niektóre z kroków, które wchodzą w skład postępowania rozwodowego. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest pozew o rozwód. Oczywiście, jeśli to Ty wnioskujesz, nie musisz przejmować się terminami – składasz go, kiedy jest gotowy. Jeśli jednak wniosek o rozwód został złożony przez Twojego małżonka, to masz tylko 14 dni na ustosunkowanie się do niego i odpowiedź. Poza przygotowaniem samego wniosku (w które wliczyć należy załączniki i odpisy) należy przygotować (jeśli Twoja sprawa to obejmuje) wnioski o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów czy kontaktów z dziećmi. Kolejnym krokiem zazwyczaj jest rozprawa, na której trzeba wyrazić swoje stanowisko i odnieść do argumentów i zarzutów byłego małżonka. Na tym jednak się nie kończy całe postępowanie, ponieważ często obejmuje ponadto:

  • sformułowanie żądanego sposobu rozwiązania małżeństwa,
  • określenie wysokości oczekiwanych alimentów, podziału władzy rodzicielskiej, wraz z uzasadnieniem,
  • przygotowywanie odpowiedzi na pisma procesowe,
  • dostarczanie na żądanie sądu wymaganych dokumentów i ich odpisów,
  • umocować prawnie tezy dowodowe, wykazane podczas postępowania.

To tylko kilka z niektórych, najczęściej występujących zobowiązań osoby biorącej udział w postępowaniu rozwodowym – niezależnie od tego, czy jest wnioskodawcą, czy stroną pozwaną. Ewentualna pomyłka, czy niezrozumienie wymagań prawnych, skutkujące opóźnieniami czy niewłaściwym przygotowaniem dokumentów, może być brzemienne w skutkach i prowadzić do uzyskania niepomyślnego wyroku. Możesz nieopatrznie stracić prawo do należnych Ci alimentów, prawo do opieki nad dziećmi, utracić część do należnej Ci posiadłości lub w inny sposób pogorszyć swoje położenie.

Negocjacje rozwodowe

Nie wszystkie małżeństwa kończą się długą i wyczerpującą wojną małżonków o każdą część posiadanego majątku. Wiele małżeństw udaje się zakończyć „z klasą”, nawet jeszcze przed trafieniem na wokandę, a postępowanie przed sądem okazuje się jedynie przypieczętowaniem wypracowanego porozumienia. Krokiem, który najczęściej pozwala na doprowadzenie do takiej sytuacji, są uprzednio prowadzone negocjacje rozwodowe. Pozwalają one na spokojne i pokojowe wypracowanie wspólnego stanowiska, co przekłada się na skrócenie i uproszenie późniejszej drogi sądowej.

Chociaż, jak już wspomnieliśmy, do przeprowadzenia rozwodu za porozumieniem stron, czy do negocjacji obecność adwokata nie jest niezbędna, to może on wydatnie pomóc , dzięki czemu jeszcze łatwiej uzyskasz to, na czym naprawdę Ci zależy. Oprócz pomocy prawnej doświadczony adwokat może pomóc zachować „zimną głowę” i nie zatracić się podczas przebiegu rozmów.

Adwokat rozwodowy – sposób na łagodny rozwód

Stojąc w obliczu rozwodu, warto pamiętać, że nie sprowadza się on wyłącznie do kwestii materialnych. W grę wchodzą również emocje, stres i niepewność. Jeśli małżeństwo miało dzieci, to niewątpliwie i one będą odczuwały negatywne skutki całego procesu. Z tego względu warto dołożyć starań, by trwało to możliwie krótko i by ten trudny czas przebiegł jak najszybciej. Błędy, nieporozumienia, różnice zdań nie sprzyjają gładkiemu przebiegowi postępowania. Dlatego stojąc w obliczu postępowania rozwodowego – niezależnie na którym jego etapie – warto rozważyć pomoc doświadczonego adwokata. Osoba, na której możesz polegać, która twardo stoi po Twojej stronie i która zapewni stabilizację w sytuacji, gdy całe życie zaczyna definiować się na nowo to nierzadko odpowiedź na Twoje potrzeby! Warto po nią sięgnąć i przejść przez rozwód spokojnie.

 

Adwokat rozwodowy Kuba Makoś