Dlaczego warto skorzystać z pomocy Adwokata?

utworzone przez cze 27, 2020Porady adwokata0 komentarzy

Korzystanie z usług prawnika do niedawna kojarzyło się głównie z dużymi korporacjami lub osobami mającymi kłopoty z prawem. Stopniowo ta sytuacja się zmienia i Polacy coraz chętniej sięgają po porady prawne – dzięki czemu oszczędzają pieniądze i czas, a także unikają stresu związanego z późniejszymi komplikacjami. Dlaczego i kiedy warto sięgnąć po prawnika?

Adwokat – dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Większość z nas lubi samemu rozwiązywać problemy – sprawia to niemałą przyjemność i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Nie dziwi zatem skłonność do samodzielnego rozwiązywania zagadnień prawnych. O ile podpisanie umowy o pracę, zakup czy sprzedaż samochodu raczej nie będą wymagały pomocy prawnika, o tyle nie brakuje sytuacji, w których będzie to niezbędne. 

Dlaczego wato więc zaufać prawnikowi? Przede wszystkim ze względu na jego wykształcenie – kilka lat studiów, trudne egzaminy i później bardzo trudna aplikacja. To wszystko ma na celu dobre przygotowanie przyszłego adwokata i daje pewność, że bezproblemowo odnajdzie się w systemie prawnym, rozumie i zna przepisy, a także potrafi wyciągać z nich praktyczne wnioski. W dodatku adwokat pracujący w zawodzie jest na bieżąco z aktualnymi przepisami i wykładnią prawa – jest to dla niego codzienność, w której się obraca. Niestety prawo w naszym kraju trudno określić jako stabilne – regularnie ulegają zmianom niemal wszystkie przepisy, dlatego coraz mniej spraw jest w stanie samodzielnie rozwiązać osoba niezajmująca się tym zawodowo. 

Pomoc prawna udzielona przez adwokata w wielu sytuacjach okazuje się koniecznością dla osób prowadzących działalność gospodarczą – niezależnie od jej rozmiaru. Niewielkie podmioty zapewne chętniej skorzystają z doraźnej konsultacji i każdorazowo będą płaciły za usługę, podczas gdy większe przedsiębiorstwa lepiej wychodzą na stałej współpracy w ramach abonamentu, który ułatwia utrzymanie firmowego budżetu w ryzach. 

W czym może ci pomóc adwokat?

W życiu każdego z nas nie brakuje sytuacji stanowiących wyzwania prawne. Prawnik niemal zawsze będzie potrzebny przy postępowaniu rozwodowym, które zazwyczaj nie przebiegają łagodnie i bezproblemowo. Dzięki pomocy specjalisty często udaje się uzyskać więcej w zakresie prawa opieki nad dziećmi czy podziału majątku. Inną, często występującą sytuacją, przy której przyda nam się profesjonalna pomoc, jest spadek. Nie zawsze zapisy w testamencie są jasne i klarowne i nieraz dopiero na drodze sądowej udaje się rozdzielić pozostawiony majątek. 

Jednak pomocy adwokata warto korzystać również przy prostszych sprawach – np. podpisując umowy, kupując nieruchomości czy zaciągając większe zobowiązanie. Dobry adwokat, rozeznany w przepisach szybko dostrzeże niedozwolone klauzule i kruczki prawne mogące w przyszłości przysporzyć problemów.

Adwokaci są również niezastąpieni, gdy przychodzi nam stawać przed sądem. Może on występować jako nasz obrońca, ale również pomóc w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji i utworzeniu stosownych pism procesowych. Jego wsparcie może być nieocenione również w postępowaniu przedsądowym – np. przygotuje wezwania do zapłaty, a po wygranej rozprawie może koordynować egzekucję długu, komunikując się w naszym imieniu z komornikiem. 

Kancelarie adwokackie pomagają również firmom, które zdecydowanie częściej, niż osoby prywatne stają przed wyzwaniami prawnymi. Podpisywanie umów i ich późniejsze egzekwowanie, dochodzenie odszkodowań za naruszenia i wyrządzone szkody, zatrudnianie i zwalnianie pracowników, inspekcje prawne, reprezentowanie przedsiębiorstwa w sądach i przed organami administracji państwowej – w każdej z tych sytuacji pomoc prawna świadczona przez adwokata okaże się nieoceniona. 

Dobra kancelaria adwokacka – czyli jaka?

Jeśli ty lub twoja firma szukacie adwokata, to zapewne chciałbyś, żeby była to osoba godna zaufania. Jak ją znaleźć spośród tysięcy adwokatów? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na doświadczenie i opinie dotychczasowych klientów – warto postawić na takiego adwokata, który może pochwalić się bogatym portfolio. Da ci to pewność co do jego doświadczenia i umiejętności skutecznego działania na korzyść swoich klientów. 
 

Adwokat – Kuba Makoś