jak wygląda sprawa rozwodowa?

utworzone przez wrz 12, 2020Rozwód0 komentarzy

Jednym z najtrudniejszych momentów w życiu większości z ludzi jest rozwód. Niesie on za sobą ogromną zmianę – zakończenie dotychczasowego, nierzadko długoletniego związku i rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu – samodzielnie lub z nowym partnerem. Jednak rozwód to nie tylko wyzwanie pod względem emocjonalnym – wiąże się z nim również postępowanie rozwodowe, którego przebieg może być bardzo skomplikowany.

Jak wygląda rozwód – przygotowania

Choć sam proces rozwodowy odbywa się przed sądem, to bardzo duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie pozwu rozwodowego – w razie błędów czy pomyłek cały proces może się znacząco wydłużyć lub w ogóle nie odbyć. Dlatego tak ważne jest jego poprawne wypełnienie i złożenie w odpowiednim sądzie.

W pozwie o rozwód powinny znaleźć się dokładne informacje o osobie wnioskującej (powoda), jak i o dotychczasowym małżonku, z którym zamierzasz się rozwieść (pozwanego).

Niezbędne będzie więc zawarcie takich informacji jak:

  • Imiona i nazwiska obu stron,
  • Adresy zamieszkania,
  • Numery PESEL,
  • Dokładne oznaczenie stron (pozwanego i powoda).

Pozew powinien być dokładnie wypełniony, podobnie, jak inne dokumenty urzędowe. Powinna znajdować się w nim informacja o dacie i miejscu sporządzenia wniosku i o sądzie, do którego jest adresowany. W dokumencie tym powinno być również wyraźnie określone, o co ubiega się powód – oprócz rozwiązania małżeństwa może to być również prawo do opieki nad dziećmi, alimenty, czy znaczący udział we wspólnym majątku.

Najważniejszym elementem pozwu rozwodowego jest jego uzasadnienie – zawarte w nim informacje dotyczące obojga małżonków, ich sytuacji finansowej (m.in. osiąganych dochodów), długości trwania pożycia, posiadanych dzieci i ich sytuacji, wraz z przyczyną rozpadu pożycia i argumentami przemawiającymi za przedstawionymi przez powoda żądaniami. Od odpowiedniego przygotowania pozwu zależy bardzo wiele, a w przypadku rozwodu za porozumieniem stron dobrze przygotowany wniosek może skutkować nawet zakończeniem małżeństwa już na pierwszej rozprawie. Z tego powodu warto rozważyć, czy nie warto skorzystać z pomocy prawnika podczas jego przygotowywania – kosztuje to relatywnie niewiele, a pozwala na uniknięcie błędów i czynników spowalniających cały proces.

Gotowy pozew składa się w sądzie właściwym ostatniemu miejscu zamieszkania małżonków, jeśli choć co najmniej jedno z nich wciąż tam mieszka. W przeciwnym razie należy wybrać sąd odpowiadający miejscu zamieszkania pozwanego, a w ostateczności powoda. Złożony w niewłaściwym sądzie wniosek zostanie przesłany do adekwatnej placówki, co niestety wydłuży cały proces.

Jak wygląda sprawa rozwodowa za porozumieniem stron?

Najłatwiej jest w przypadku, kiedy małżonkowie są zgodni co do tego, na jakich warunkach chcą zakończyć swoje małżeństwo. Mogą uprzednio porozumieć się co do najważniejszych kwestii i swoje uzgodnienia zawrzeć w pozwie rozwodowym. Odpowiednio przygotowany dokument rozwodowy, np. z pomocą prawnika, pozwoli zakończyć proces już na pierwszej rozprawie. To znaczna oszczędność czasu, środków i nerwów.

Jak przebiega sprawa rozwodowa?

Niestety rozwody za porozumieniem stron wciąż należą do rzadkości, dlatego przebieg rozwodu w większości sytuacji jest zgoła odmienny. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu i korzystając z pomocy doświadczonego adwokata, wcale nie musi być tak kłopotliwy, jak w powszechnym mniemaniu. 

Głównym zadaniem Sądu podczas rozprawy jest dokładne przeanalizowaniu argumentów obu stron, dostępnych dowodów i zeznań świadków. Zbadane zostaną również przyczyny rozpadu pożycia i sytuacja dzieci – nadrzędnym celem jest ich dobro. Na szczęście podczas omawiania tych niezwykle delikatnych osób na Sali sądowej znajduje się niewiele osób – poza rozwodzącymi się małżonkami są to sędziowie, pełnomocnicy, świadkowie (podczas składania zeznań) i mężowie zaufania (jeśli są wyznaczeni).

Nie zawsze postępowanie rozwodowe musi zakończyć małżeństwo – w razie istnienia przesłanek co do tego, że można ocalić związek (zwłaszcza posiadający dzieci), Sąd może zdecydować się na wysłanie małżonków do mediatora, którego zadaniem jest pomoc w uregulowaniu rozbieżności i skłonienie do zmiany decyzji.

Rozwód nie taki straszny!

W powszechnej opinii rozwód to „droga przez mękę” trwająca nierzadko latami i wyczerpująca finansowo i emocjonalnie. Na szczęście nie zawsze musi to tak wyglądać. Jeśli małżonkowie potrafią na spokojnie się porozumieć co do kształtu ich przyszłych relacji (w tym podziału majątku, alimentów i praw do opieki nad dziećmi), to małżeństwo można zakończyć błyskawicznie.

Jednak nawet jeśli obydwie strony nie potrafią dojść do porozumienia, to można przejść przez ten proces sprawnie i bez zbędnego przeciągania. W tym celu wystarczy dobre przygotowanie, jasno określony cel i konsekwentne dążenie do niego.
Przyda się również pomoc doświadczonego adwokata, który nie tylko pomoże z kwestiami formalnymi, ale również będzie potrafił spojrzeć z boku na całą sytuację i bez emocji podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie.

 

Adwokat – Kuba Makoś