JAZDA PO ALKOHOLU

KANCELARIA ADWOKACKA MAKOŚ

Jazda pod wpływem alkoholu

Usługi prawne na najwyższym poziomie

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu (w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości) to jedno z najczęściej popełnianych przestępstw i wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym. Konsekwencje, które grożą kierowcy, w którego organizmie wykryto alkohol, zależą od jego stężenia we krwi – do 0,19 promila nie grozi nam nic, wskazania w przedziale 0,2 do 0,5 są wykroczeniem, za które grozi grzywna od 50 do nawet 5000 złotych, maksymalnie 30 dni aresztu, 10 punktów karnych i zakaz prowadzenia pojazdów na czas od pół roku do 3 lat. Największe konsekwencje związane są z jazdą w stanie nietrzeźwości, czyli mając więcej, niż 0,5 promila alkoholu we krwi.

W myśl prawa jest to przestępstwo, za które grożą poważne konsekwencje – uzależniona od dochodu grzywna, kara więzienia lub ograniczenia wolności (do 2 lat), trwający od 3 do nawet 15 lat zakaz prowadzenia pojazdów i konieczność wpłaty od 5000 do nawet 60000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej. 

Niedawno Sąd Najwyższy rozszerzył kwalifikację ruchu lądowego, w związku z czym zabronione jest prowadzenie pojazdu „w stanie wskazującym” nie tylko na drogach publicznych i strefach zamieszkania, ale także na ogólnie dostępnych miejscach, gdzie odbywa się ruch innych pojazdów. Place wewnętrzne, grunty rolne i zamknięte posesje stanowią wyjątek i za poruszanie się po nich po spożyciu alkoholu nie grożą konsekwencje karne. 

Znaczna część osób przyłapana na jeździe pod wpływem alkoholu nie zdaje sobie sprawy z popełnianego wykroczenia. Każdy organizm ma różny metabolizm alkoholu, który zmienia się również w zależności od stanu zdrowia, spożywanych posiłków, czy wykonywanej aktywności – dlatego właśnie tak wielu kierowców zostaje zatrzymanych „dnia następnego”, podczas gdy są przekonani, że spożyty alkohol dawno przestał na nich oddziaływać. W razie kontroli policyjnej osobie prowadzącej pojazd grożą nieprzyjemne konsekwencje prawne. 

Jako doświadczony zespół prawników staramy się pomagać naszym klientom w każdej sytuacji – również, kiedy są oskarżeni o prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub nietrzeźwości. W pierwszej kolejności podejmujemy próby mające na celu zanegowanie wykonanego pomiaru – być może na skutek błędu osoby dokonującej go doszło do nieprawidłowego odczytu lub zaistniały inne nieprawidłowości. Jeśli jednak sytuacja jest niepodważalna, to wciąż istnieją sposoby na uniknięcie najcięższych konsekwencji. Jednym ze sposobów jest warunkowe umorzenie postępowania karnego – wiąże się ono z pewnymi ograniczeniami, jednak pozwala na sprawne i szybkie rozwiązanie problemu, umożliwiając przy tym utrzymanie statusu osoby niekaranej. 

Podjęcie odpowiednich działań wymaga dogłębnego zapoznania się z aktami sprawy i obrania dopasowanej taktyki. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem, wynikający z prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu skontaktuj się z naszą kancelarią – wspólnie opracujemy plan działania i postaramy się zminimalizować negatywne konsekwencje popełnionego błędu. W każdym momencie będziesz mógł na nas liczyć – zarówno przed sądem, jak i przy sporządzaniu odpowiednich wniosków. 

KUBA  MAKOŚ

Uzyskaj pomoc prawną

Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego lub bezpośredniego kontaktu telefonicznego.

Czekamy pod telefonem:

Kontakt z naszą Kancelarią

Zaznacz pole